Na venkově patřila zabijačka vždy mezi nejvýznamnější rodinné události. Ne nadarmo se říká, že prase má spoustu přátel. Vykrmené prasátko, o které se dobří hospodáři po celý rok pečlivě starali, aby jim pořádně přibralo na váze, mohlo dosáhnout během jednoho roku i hmotnosti přes 250 kg. Dobrá výživa a málo pohybu udělají své, o tom asi něco víme z vlastní zkušenosti i my lidé, žijící v dnešním přebytku.
Nejsou lepší řemesníci, než-li řezníci,
ráno vstanou, jdou do krámu, drží sklenici.
Já si ze svého dětství pamatuji průběh vesnických zabijaček velmi dobře, protože jsem se na tuhle událost vždy velmi těšil. A to i přesto, že jsem tehdy maso příliš nejedl. Každá pořádná zabijačka je totiž především společenská událost, na kterou se sjíždí celé příbuzenstvo, aby pospolu a v dobré pohodě přiložili ruku k dílu a mohli se u dobrého jídla a pití společně bavit a radovat.
S odchodem babičky a dědy odešla v naší rodině na věčnost i tahle tradice, kterou jsem míval tak rád. A nikdy mě nenapadlo, že ještě někdy zažiju tu zvláštní atmosféru a neopakovatelnou chuť čerstvých jitrnic, na kterou jsem nemohl zapomenout. Kdo neochutnal pravou domácí jitrnici, neví o čem mluvím, protože v žádném obchodě něco takového nekoupíte. Snad i proto, že se u těchto výrobků prejt do jitrnic mele, což negativně ovlivní provázanost koření a výslednou chuť. Věřte mi, udělal jsem bezpočet marných pokusů, abych tím zakoupeným, zaručeně dobrým zbožím, nakonec udělal radost jenom našim psům.
Vidina domácích zabijaček mě pronásledovala dlouhou dobu. Po přestěhování z města na venkov se touha po pravé nefalšované domácí jitrnici zvětšila natolik, že jsem na první vlastní zabijačky na statku vykrmená prasata kupoval, později jsme dokonce i pár prasátek vlastnoručně vykrmili. Ale upřímně, bez přístupu k levnému krmení se dnes nikomu nemůže výkrm vlastního vepříka vyplatit. Bylo to tehdy také nejdražší vepřové, jaké jsem ve svém životě jedl.
Ale protože po dobré jitrnici, tlačence a zabijačkovém guláši každoročně zatoužila celá rodina, usnesli jsme se, že si klasickou zabijačku trochu zjednodušíme, nakoupíme potřebné suroviny ve vyhlášeném řeznictví s vlastními jatkami a zkusíme si vyrobit vlastní pochutiny sami, bez řezníka. Rozhodnutí padlo na jitrnice, tlačenky a pravý zabijačkový guláš. A když se k této hurá akci připojila i rodina našeho báječného souseda Venci, slovo dalo slovo a pustili jsme se do toho letos poprvé samostatně. A musím neskromně dodat, že se nám to hned napoprvé povedlo báječně, což nikdo z nás ani nečekal. Pro velký úspěch plánujeme se sousedem Vencou každoroční opakování, ať je z toho nová sousedská tradice.
Sedí Káča na lavici, drží v ruce jitrnici,
a ve druhé jelito, běž Pepíku, vem jí to.